Kolczyki są duże i efektowne ale zarazem lekkie, w ogóle nie czuć ich ciężaru! Serdecznie polecam :)
Bardzo ładny łańcuszek, delikatny , klasyczny ❤️
Artykuł: Z jakich materiałów wytwarza się biżuterię?
Wchodzisz do sklepu z biżuterią i O BOŻE DROGI! Lampy świecą Ci po oczach, jedna ekspedientka próbuje wcisnąć Ci wiszące kolczyki w stylu Twojej babci, a druga oceniającym wzrokiem lustruje Cię zza lady. Zaczynasz zastanawiać się czy pobrudziłaś się jedzeniem, czy może wyglądasz podejrzanie? Zapominasz, że tak naprawdę weszłaś do sklepu jedynie zapytać z czego wykonany jest ten pierścionek na wystawie.
Zastanawiasz się pewnie z czego można wytworzyć biżuterię? Odpowiedź brzmi, praktycznie ze wszystkiego, ale zdecydowanie NIE WSZYSTKO jest warte zakupu!
Dlaczego kolczyki w sieciówce kosztują czasem 20 złoty za kilka par, a podobny model w salonie jubilerskim zaczyna się od 200 zł? To bardzo proste, chodzi o materiał. W biżuterii stanowi on znaczną część kosztu produkcji.
Biżuteria w sieciówkach wykonana jest często ze stopu metali niewiadomego składu, pozłacanego mosiądzu lub ze stali. Tanich stopów metali jest bardzo dużo i są one pozyskiwane ze złomu. Jego jakość i skład nie podlega żadnej weryfikacji, a przez to bardzo często uczula, szybko ciemnieje lub zmienia barwę po kontakcie z powietrzem i wodą. Biżuteria w salonach jubilerskich jest (a przynajmniej powinna być, bo niestety są niechlubne wyjątki) wytworzona z materiałów, których skład jest dokładnie znany i musi być na niej oznaczony. Najczęściej spotykana jest biżuteria ze stopów srebra oraz złota.
Stop, to mieszanka różnych metali mająca na celu nadać biżuterii określone właściwości, czyli odpowiednią wytrzymałość, twardość i elastyczność. Samo złoto lub srebro byłoby za miękkie, by stworzyć z niego na przykład pierścionek. Taki pierścionek mógłby ulec odkształceniu już podczas pierwszego dnia noszenia. Zapewne pamiętacie, jak na starych westernach kowboje zaciskali zęby na sztabkach złota? Oni w ten sposób sprawdzali czy to na pewno jest złoto! Złoto jest miękkie i zostawał na nim ślad zębów.
Na biżuterii znajdziesz oznaczenie, jak dużo szlachetnego metalu w sobie zawiera. Czym wyższa próba, tym więcej złota w złocie, czy analogicznie srebra w srebrze.