Czy pozłacana biżuteria jest trwała?
Z tego artykułu dowiecie się czy pozłacana biżuteria jest trwała oraz jak powstaje złocenie. Zacznijmy od wyjaśnienie czym właściwie jest proces złocenia. To metoda uszlachetniania srebra, odbywa się ona w skomplikowanym procesie chemicznym, w którym przy udziale prądu tworzymy na biżuterii ze srebra – złotą powłokę. Złocenie srebrnej biżuterii przebiega w płynnym roztworze złota i ściśle określonej temperaturze, przez dokładnie mierzony czas oraz obecności prądu o odpowiednim napięciu. Dodatkowo bardzo ważna jest kolejność kąpieli. Wyróżniamy pięć etapów: odtłuszczania, płukania, neutralizowania, złocenia i nakładania finiszu, czyli górnej warstwy. Szczegółów nie mogę Wam podać, bo to nasze know how produkcyjne, które wypracowaliśmy po setkach prób i błędów.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając pozłacaną biżuterię?
Kupując biżuterię ze srebra warto zwrócić uwagę na grubość złocenia. Najpopularniejszą grubością są 0,4 μm, na pierwszy rzut oka taka biżuteria prezentuje się bardzo ładnie jednak złocenie tej grubości może się wycierać. Lepszym wyborem jest grubość złocenia 1 μm i więcej. Taka grubość warstwy jest trwalsza i przy normalnym użytkowaniu nie powinna się wycierać. U nas w pracowni zdecydowaliśmy się jednak złocić warstwą o grubości 2 μm. Dzięki temu mamy pewność odnośnie trwałości warstwy. Mało który producent decyduje się na taką warstwę, ponieważ koszt jej wytworzenia jest dużo większy, a na pierwszy rzut oka biżuteria niczym się nie różni. Dla nas jednak kluczowa jest jakość i wolimy mieć mniejszą marżę, ale zadowolonego klienta, który później do nas wróci 🙂
Czy złocenie może się wycierać?
Tak, złocenie może się wycierać. Czym grubsza warstwa złocenia, tym jest ono trwalsze. Jednak jeśli będziemy użytkować biżuterię intensywnie np.będzie miała kontakt z mocnymi kosmetykami lub chemią, to nawet najgrubsza warstwa złocenia może się uszkodzić.
Jak zabezpieczać pozłacaną biżuterię?
Aby zadbać o stan biżuterii powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu ze środkami chemicznymi i kosmetycznymi. Czyli zdejmować ją do kąpieli, przy nakładaniu kremów, balsamów do ciała, perfum, a także przy sprzątaniu i korzystaniu z mocniejszych środków czystości. Idealnie użytkowana biżuteria jest jak buty – zakładamy ją jako ostatnią przed wyjściem z domu (dopiero po kąpieli i używaniu perfum), a zdejmujemy zaraz po powrocie (zanim zaczniemy przygotowywać jedzenie i myć naczynia w kuchni).
Pozłacana biżuteria w Katies ma 2 lata gwarancji. Tutaj możesz obejrzeć nasze wzory.