Jak powstaje różowe złoto?
Różowe złoto przez długi czas było niedoceniane, ale od kilku lat jego popularność coraz bardziej rośnie! Biżuteria z różowego złota jest rzadziej spotykana i chętniej noszą ją młode kobiety, podkreślające swój nowoczesny styl. Różowe złoto jest bardzo twarzowe, pasuje do praktycznie każdego typu urody. Szczególnie jednak biżuteria w tym kolorze polecana jest osobom, które mają naturalnie jasną cerę.
Dlaczego złoto może być różowe?
Kolor złota zależy od rodzaju domieszki. Złoto z którego tworzymy biżuterię zawsze jest stopem, czyli mieszanką różnych metali mającą na celu nadać biżuterii określone właściwości, czyli odpowiednią twardość, elastyczność i kolor. Możemy uzyskać złoto w różnych odcieniach żółtego, białego, szarego, czerwonego i różowego.
Czy srebro może być różowe?
Ciężko byłoby uzyskać stop srebra, który miałby różowy kolor, ale możemy srebro pozłocić! Robimy to podobnie jak klasyczne złocenie. Korzystamy jednak z innego roztworu złota, z takiego w którym kąpiel w określonych warunkach (prawidłowy czas, temperatura i napięcie prądu) pozwoli nam uzyskać powłokę z różowego złota.
Różowe złoto czy biżuteria srebrna pozłacana na różowo – co wybrać?
W wyglądzie na pierwszy rzut oka trudno jest dostrzec różnicę. Złoto ma o wiele wyższą wartość rynkową niż srebro, jednak nie wpływa to w żaden sposób na codzienne użytkowanie biżuterii. Obie podobnie odbijają światło, a przy odpowiednim użytkowaniu nie widać na nich śladów noszenia. Złota biżuteria jest jednak cięższa niż srebrna pozłacana. Wybór zależy więc raczej od naszego przyzwyczajenia i budżetu. Biżuteria z różowego złota jest około 10 razy droższa niż srebrna pozłacana warstwą różowego złota.